Тема. Висміювання
підлабузництва, пристосуванства, чиношанування в оповіданнях А. П.
Чехова.
Мета: продовжувати знайомити учнів зі змістом оповідань А. П. Чехова, вчити учнів
визначати художні деталі і пояснювати їхні функції у прозі Чехова; розвивати
навички виразного читання, зв'язного мовлення, логічного мислення, аналізу
художнього твору та образів персонажів; виховувати негативне ставлення до
підлабузництва та чиношанування.
Обладнання. Мультимедійна презентація.
Обладнання. Мультимедійна презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
І. Організаційний момент
Всі почули вже дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас вже постарався до уроку приготувався,
Тож все вивчене згадайте,
Й до уроку починайте.
ІІ. Актуалізація
знань учнів.
Слово вчителя.
Оповідання «Товстий і тонкий», «Хамелеон» та багато інших були
написані Чеховим ще за часів навчання в університеті. Зверніться до
біографії Чехова та спробуємо дати відповіді на такі запитання в літературному
диктанті.
1. Літературний
диктант.
(Учні отримують картки з текстом,
заповнюють пропущені слова, а потім обмінюються картками, допомагають один
одному виправити помилки.)
А.П.Чехов народився
1860 р. у невеличкому містечку …(1).
Змалечку хлопчик працював …(2).
Згодом батько
збанкрутував і родина змушена була …(3).
Після закінчення …(4).
Чехов поїхав працювати
земським лікарем. Через деякий час Чехов вирішив відвідати …(5).
Про життя каторжан
він розповів …(6).
Сила книжки була такою, що цар …(7).
Уже хворим Чехов, як лікар, брав активну
участь …(8).
Чехов вірив у людину, він вважав …(9).
Своїми творами він
допомагав …(10).
Перевірка роботи:
1)
Таганрозі;
2) у свого батька в крамниці; 3) вирушити до Москви; 4) медичного факультету
Московського університету 5) острів Сахалін 6) у документальному творі «Острів
Сахалін»; 7) вимушений був звернути увагу на життя каторжан; 8) у боротьбі з
епідемією холери; 9) що «у людини повинно бути все прекрасним; і обличчя, і
одяг, і душа, і думки»; 10) людині стати саме такою.
2)
Давайте за допомогою гри пригадаємо з вами деякі літературознавчі поняття
Гра «Снігова
куля»
– Дайте визначення літературознавчому поняттю антитеза?
– Який жанр літератури ми називаємо оповіданням?
– Дайте визначення літературознавчому поняттю художня деталь.
– Дайте визначення літературознавчому поняттю антитеза?
– Який жанр літератури ми називаємо оповіданням?
– Дайте визначення літературознавчому поняттю художня деталь.
-
Дайте визначення
літературознавчому поняттю композиція?
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Слово вчителя
Слово вчителя
Сьогодні ми продовжуємо роботу
над оповіданнями «Хамелеон», «Товстий і тонкий». Тема нашого уроку «Висміювання підлабузництва,
пристосуванства, чиношанування в
оповіданнях А. П. Чехова».
-
Протягом уроку ми продовжуватимемо знайомитися зі
змістом оповідань А. П. Чехова, вчитимемося визначати художні деталі і
пояснювати їхні функції у прозі Чехова; розвиватимемо навички виразного
читання, зв'язного мовлення, логічного мислення, аналізу художнього твору та
образів персонажів; спробуємо виховувати в собі негативне ставлення до
підлабузництва та чиношанування.
ІV. Робота над темою
уроку.
Переказ оповідання
«Хамелеон» - 1 група
Переказ оповідання
«Товстий і тонкий» - 2 група
1). Словникова робота. Робота в
групах
Поясніть лексичне значення слів:
а)Конфіскований, городовик, хортеня,
Поясніть лексичне значення слів:
а)Конфіскований, городовик, хортеня,
Б)поліцейський, мировий, лягаві, хамелеон.
2). Звіт творчої групи біологів. (Повідомлення
учнів про хамелеона).
Хамелеон – ящірка, яка здатна змінювати забарвлення шкіри при роздратуванні, страху, зміні кольору навколишнього середовища. Назва “хамелеон” походить від імені міфічної істоти, що змінює свою зовнішність. Більш цікаву тварини, ніж хамелеон, важко собі уявити. Ящірка, сильно схожа на маленького дракона, некваплива в рухах. Але найцікавіше – ящірка здатна швидко і невимушено змінювати колір тіла, часом фарбуючи його в складні різнокольорові візерунки, стаючи схожим на папугу. Тривалий час вважалося, що таке пристосування до навколишнього середовища використовується хамелеоном тільки для маскування від ворогів і на полюванні. Але останні дослідження показали, що основна причина зміни забарвлення – страх, гнів, втома, голод, спрага. До акваріума, де знаходився хамелеон, підносили різнокольорові аркуші паперу, таким чином намагалися примусити його змінити колір, але він залишався незворушний. Та тільки до акваріуму піднесли змію – і хамелеон вмить змінив своє забарвлення.
Хамелеон – ящірка, яка здатна змінювати забарвлення шкіри при роздратуванні, страху, зміні кольору навколишнього середовища. Назва “хамелеон” походить від імені міфічної істоти, що змінює свою зовнішність. Більш цікаву тварини, ніж хамелеон, важко собі уявити. Ящірка, сильно схожа на маленького дракона, некваплива в рухах. Але найцікавіше – ящірка здатна швидко і невимушено змінювати колір тіла, часом фарбуючи його в складні різнокольорові візерунки, стаючи схожим на папугу. Тривалий час вважалося, що таке пристосування до навколишнього середовища використовується хамелеоном тільки для маскування від ворогів і на полюванні. Але останні дослідження показали, що основна причина зміни забарвлення – страх, гнів, втома, голод, спрага. До акваріума, де знаходився хамелеон, підносили різнокольорові аркуші паперу, таким чином намагалися примусити його змінити колір, але він залишався незворушний. Та тільки до акваріуму піднесли змію – і хамелеон вмить змінив своє забарвлення.
Робота над оповіданням «Хамелеон»
3). Прийом «Заморочки з бочки».
1. Яке ім’я головного героя
оповідання «Хамелеон».
2. Що ніс «городовий»?
3. Що побачив Очумєлов на базарній
площі?
4. За яку руку пес вкусив Хрюкіна?
5. Чий був пес?
6.
За що пес вкусив Хрюкіна? (не за руку, а за…)
7.
А потім чий став пес? А потім чий став пес?
8.
Чий пес був насправді?
9.
Чи отримав Хрюкін якусь компенсацію? . Як Ви
вважаєте чому не отримав?
4)
Дослідницька робота за текстом оповідання «Хамелеон»
-
Віднайдіть деталі, що
характеризують Очумелова і городового( Очумелов
- нова шинель, клуночок у руці. Городовий – зрешетом, вщенть наповненим
конфіскованим агрусом.)
-
Що можна сказати про Очумелова і Городового
враховуючи ці деталі?( Обидва герої не є безкорисливими захисниками порядку.
Клуночок у руках Очумелова, конфіскований аґрус, який несе городовий, говорять
про те, що дл них звично брати хабарі. Нова шинель Очумелова також вказує на цю
ваду героя)
-
Які деталі характеризують
Хрюкіна. ( У нього накрохмалена сорочка, але розстебнута жилетка, що свідчить
про неохайність людини. Напівпяне обличчя персонажа говорить про те, що людина
не дуже порядна. Його закривавлений палець показується, щоб привернути до себе
увагу)
-
Яка деталь підкреслює зміну в поведінці
Очумелова. ( Шинель є лакмусом його поведінки. Очумелов знімає її, одягає її.
Шинель ніби ховає його від усяких відповідальностей за свої вчинки. Адже проти
нього ніхто не піде.)
5) Створення асоціативної павутинки до
слова «поліцейський».
-
Якими якостями характеру має бути
наділений поліцейський, щоб відповідати посаді, яку займає?
-
Створіть
асоціативний ланцюжок до слова «поліцейський».
6) Характеристика образу Очумєлова.
Давайте поговоримо про поведінку Очумєлова по відношенню до Хрюкіна (І група)
Грубість, Хамство,
Вседозволеність, Зверхність, Самовпевненість, Пихатість
ІІ група Поведінку
Очумєлова по відношенню до генерала, його брата і навіть собаки Страх, Малодушність, Чиношанування,
Підлабузництво
Запопадливість, Самоприниження
7)
Створення асоціативного ланцюжка до
слова Очумєлов.
-Ми з вами віднайшли деталі в
тексті, які характеризують Очумелова та Єлдиріна - представників влади.
–Давайте спробуємо скласти асоціативний ланцюжок до поліцейського Очумелова
–Давайте спробуємо скласти асоціативний ланцюжок до поліцейського Очумелова
- Порівняйте з асоціативним ланцюжком до слова
«поліцейський» та Очумелова. Чи відповідає Очумєлов вашим уявленням про
представника закону? Доведіть свою думку.
7) Слово вчителя
– В літературі часто використовується прийом «промовисті прізвища». Що на вашу думку може сказати прізвище Очумєлов?
– В літературі часто використовується прийом «промовисті прізвища». Що на вашу думку може сказати прізвище Очумєлов?
(Чумний – 1. Який утратив здатність нормально
мислити; очманілий. 2. Той, що знаходиться за межами здорового глузду.)
- А про прізвище Хрюкін?
8)Проблемне запитання
- Кого ж можна назвати в оповіданні хамелеоном?
- Подумайте, чи є у наш час люди, яких
по праву можна назвати «хамелеонами»? Які це люди?
Робота над оповіданням «Товстий і тонкий»
19Словникова робота
Поясніть лексичне значення слів
Герострат, Ефіальт, колезький
асесор, лютеранка, таємний радник, флердоранж, херес.
13)Прийом « Чарівне дерево»
1.
Назвіть
головних героїв оповідання «Товстий і тонкий». Чи є у героїв імена?
2.
Як
називали героїв у гімназії?
3.
Де
відбувається дія твору?
4.
Протягом
якого часу відбувається дія в оповідання?
5.
Якою
була зустріч колишніх однокласників? Проілюструйте відповіді словами з тексту?
6.
Як
поводять себе колишні однокласники у перші хвилини?
7.
Хто
першим почав бесіду?
8.
Про
що дізнався читач з розповіді тонкого? Зачитайте?
9.
Простежте,
як змінюється його інтонація під час розповіді?
Чим це пояснюється?
10.
Який
момент, на вашу думку, є кульмінаційним?
11.
Як
це повідомлення вплинуло на героїв. Зачитайте.
12.
Як ви вважаєте, ця усмішка була щирою?
13.
Як
тонкий починає поводитися
14.
Як
до цього поставився товстий? Зачитайте слова.
15.
Від
чого товстого знудило?
16.
Чим
скінчилася ця зустріч.
Дослідницька
робота за текстом оповідання «Товстий і тонкий»
-
Знайдіть
деталі, що характеризують образ тонкого?( Губи його вилискували від масла мов
свіжі вишні, пахло від нього хересом і флердоранжем.)
-
Як
можна схарактеризувати героя за цими деталями? (Перед читачем постає образ
заможної людини, яка любить смачно поїсти, вживає хорошу їжу, п’є дороге вино,
користується дорогими парфумами. Усі ці деталі свідчать про соціальний стан
героя, його положення у суспільстві)
-
Які
деталі є характерними для образу тонкого?( Тонкий був навантажений чемоданами,
клунками,коробками, пахло від нього кофейною гущею та шинкою)
-
Про
що свідчать ці деталі?( Тонкий незаможна людина, адже він сам несе свої речі,
не користується послугами водія бо за них потрібно платити, пообідав він досить
скромно і дешево)
-
Як
змальовані дружина і син тонкого?( Дружина дуже худорлява, син – високий
гімназист. Це все підкреслює, що тонкий тонкий не тільки за статурою, а тонкий
і у суспільстві)
-
Проаналізуйте
епізод, коли сімя тонкого дізналася про статус товстого. ( Тонкиий зіщулився,
згорбився, звузився, довге підборіддя дружини стало ще довшим. Нафанаїл
виструнчився і застебнув усі ґудзики.)
-
Подумайте
з якою метою автор так детально описує поведінку сім'ї тонкого?( У їхній
поведінці відчувається тремтіння перед високим чином. Забувається відразу усе і
те, що разом вчилися, і що товаришували, і що хвилину тому радо зустрілися.
Найголовніше – це чин)
-
Як
це сприйняв товстий? ( У його жестах, погляді відчувається зневага, навіть
презирство до колишнього друга
-
Який
прийом використовується в оповіданні? ( Прийом антитези)
Обговорення
проблемної ситуації
-
У
тексті двічі звучить фраза: « Були приємно приголомшені» Коли вона звучить?
-
Подумайте,
яка її роль у тексті?
-
Які
почуття викликає у вас тонкий? Чому?
Феєрія
думок ( діти записують свої відповіді на листочках та вішають їх на сердечко )
у дітей по два листочки
1.
Поміркуйте,
чи залишаться товстий і тонкий приятелями.
2.
Що
спільного між оповіданнями «Хамелеон» та «Товстий і тонкий»?
Робота в парах
1.
У
чому повчальне значення оповідання «Хамелеон»?
2.
У
чому повчальне значення оповідання «Товстий і тонкий»?
3.
Які негативні
явища висміює А. П. Чехов в оповіданні «Тонкий і товстий», «Хамелеон»?
V. Підсумок уроку
- Наш урок добігає кінця і на завершення хотілось би з
вами пограти ще в одну гру «Так чи ні»
Складання запитань до гри «Так» чи «Ні»
Творче завдання
- Кому з героїв можна було б дати пораду: не принижувати себе
, пам’ятати про почуття власної гідності, що не залежить від соціального
становища?
- Чи
правильно зробив Чехов, що висміяв таких, як Очумєлов, Хрюкін, тонкий?
- Чи
живуть серед нас такі, як вони?
Дайте відповідь
на проблемне питання:
– Від яких хвороб лікує суспільство Чехов-письменник?
– Від яких хвороб лікує суспільство Чехов-письменник?
Учитель. Майстерність письменника в тому, що він зумів в
обмеженому просторі й часі просто та лаконічно показати конфлікт, розкрити
характери героїв і виявити в звичайній побутовій події сутність явища суспільства
– хамелеонство. Автор сміхом лікує душі людей і дає етичний урок для всіх, хто
по-рабському схиляється перед лицемірством? хто плазує перед чином А ліки від
цієї хвороби є - треба залишатися самим собою, бути людиною.
Оцінювання.
VІ. Домашнє
завдання
Підготувати повідомлення про
творчість Джека Лондона, прочитати оповідання «Жага до життя», скласти анкету
до оповідання.
Коментарі
Дописати коментар