Тема. Брати Грімм «Пані Метелиця». Характеристика
образів персонажів. Антитези у казці «Пані Метелиця».
Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст казки; розвивати навички співвіднесення
казкових подій із реальними; уміння
аналізувати образи героїв за їхніми вчинками та моральними якостями; виховувати
працьовитість, чесність та інші моральні
якості, що становлять загальнолюдські цінності.
Обладнання: збірки казок братів Грімм, ілюстрації до казки
«Пані Метелиця»; презентація до казки.
Теорія літератури: народна казка,
образ-персонаж, антитеза
Тип
уроку: комбінований
Доброму всюди добре.
Добре роби – добре й буде.
(Усна
народна творчість)
Хід уроку
І. Організаційний
момент.
Слово
вчителя.
-
Добрий день, діти
Всі
почули вже дзвінок?
Він
покликав на урок.
Кожен
з вас вже постарався
До уроку приготувався
Тож все вивчене згадаймо
І урок вже починаймо
Вправа «Очікування»
-
На календарі у нас
зима, тому всі дерева без листя. Діти,
подивіться на наше дерево, вона також зовсім без листя. Давайте спробуємо його одягнути. У вас на партах є
листочки, напишіть кожен, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку та прикріпіть
на деревце.
(На стікерах учні повинні написати, що вони очікують від уроку та
прикріпити їх на дерево «Сподівань».)
ІІ. Актуалізація знань, умінь, навичок
1. Інтерактивна
вправа «Снігова куля»
— Що таке казка?
— Які три групи казок ми знаємо?
— Яку побудову мають казки?
-
Які зачини і
кінцівки ви знаєте?
— Назвіть казки які ми читали.
-У чому відмінність літературної казки від народної?
2. Літературне
тестування( учні під номером ставлять відповідну літеру. Перевіряють міняються
зошитами. За кожну правильну відповідь 1 бал )
1) Яку роботу
виконувала пасербиця? а) пряла; б) шила; в)
в'язала.
2) За чим рідна дочка стрибнула
в криницю? А) за голкою; б) за починком; в) за відром.
3) Чого пасербиця
злякалася, побачивши пані Метелицю? а) її великих зубів; б) іі великих очей; в) вона була
страшна.
4) Хто просив допомоги
у дівчат? а)хліб та яблуня; б) піч; в) звірі.
5) Коли на світі йшов
сніг? А) коли наступала зима; б) коли збивалося пір’я в
подушках пані Метелиці; в) коли струшували постіль
6) Що пані Метелиця подарувала
працьовитій дівчинці? а) гроші; б) прикраси; в) золото.
7) Чим нагородила пані
Метелиця ледащицю? а) смолою; б) вона нічого їй
не подарувала; в) вона її вигнала.
8) Хто першим сповіщав
про повернення дівчат та їхні успіхи? а) півень; б) кіт; в)
собака.
9) Чому пасербиця
вирішила піти від пані Метелиці, хоч їй було в неї добре? а) скучила за рідною
домівкою, рідним краєм; б) скучила за
своєю роботою; в) скічила за сестрою.
10) Коли рідна дочка
вдови почала лінуватися на службі у пані Метелиці? а) На другий день; б) першого дня; в)
на третій день.
11) Коли мачуха й
сестра зраділи пасербиці, не знали, де й посадити? а)Коли побачили на ній багато золота; б) вони за нею
скучили.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
З давніх-давен люди розуміли, що невтомна праця —
це джерело їхнього добробуту, самого життя. Тому змалку привчали дітей до
праці. Спочатку за допомогою казок, ігор, а потім і доручаючи різні нескладні
господарські справи. Прикладом такої повчальної казки є «Пані Метелиця», з якою
ви ознайомилися на минулому уроці.
ІV.Оголошення теми та мети уроку.
Тема сьогоднішнього уроку «Брати Грімм «Пані
Метелиця». Характеристика образів персонажів. Антитези у казці «Пані
Метелиця». Ми з вами спробуємо охарактеризувати образи героїв і відповісти на запитання, чому для дочки та
пасербиці одна й та сама пригода
завершилася зовсім по-різному.
«Доброму всюди добре. Добре роби – добре тобі
буде,» - навчає народна мудрість.
IV. Формування
вмінь та навичок учнів
1.
Робота з літературознавчим словником.
Антитеза
– протиставлення явищ, понять, почуттів, думок, характерів.
( запис до зошитів)
-
Наведіть приклади антитези.
-
Давайте
знайдемо приклади антитези в тексті . Як
ви думаєте, для чого
використовується антитеза в творах?
-
2. Робота з епіграфом.
- Поясніть, що
означає епіграф до уроку, як він
пов’язаний з головною думкою казки «Пані Метелиця»? Яка головна думка казки?
3. Гра «Ромашка». ( індивідуально)
Пропоную вам
пограти в гру « Ромашка». Відриваєте
по пелюстинці.
Цікаво читати, коли
розумієш більше, ніж написано. Знайди у казці уривки, в яких говориться, що:
А) Пасербиця мала
добре серце;
Б) Рідна дочка була
пихатою та зарозумілою дівчиною;
В) Бабуся Метелиця
– справедлива людина;
Г) Мачуха та її
дочка були жадібними.
4.Спостереження над текстом. ( Робота в парах)
Прокоментуйте уривки казки та охарактеризуйте героїню. Один читає інший
характеризує.
1.Дівчина струснула яблуню, і
яблука градом посипалися на землю. Вона трусила доти, поки жодного яблука не
лишилося на яблуні. Тоді згорнула яблука на купу й пішла далі.
Дівчина працьовита, відповідальна, охайна. 2.Пробула
дівчина певний час та й засумувала, а чого їй бракує, то спочатку й сама не
знала. нарешті здогадалась, що нудьгує за домівкою, і хоча їй тут було краще,
проте її тягло вернутися до рідної хати.
Дівчина добра, забуває образи, віддана
рідній хаті,своєму краєві, своїй родині
3. Гра «Лови помилку»
Вчитель зачитує, якщо є помилка діти її виправляють.
Ø Пасербиця
виконувала всю роботу, пряла
пряжу.
Ø Мачуха
розсердилася на дівчину, що
та випустила починок у криницю, і
наказала їй напрясти вдвічі більше.
Ø Бідна
дівчина пішла з горя світ за очі.
Ø Пасербиця
повинна була добре збивати подушки пані Метелиці.
Ø За
сумлінну працю пані Метелиця винагородила пасербицю, давши їй золото.
Ø Рідна
дочка вдови допомогла печі та яблуні й добре працювала в пані Метелиці.
Ø Метелиці
дуже сподобалася ледача дівчина ,і вона вирішила її винагородити.
5.
Інтерактивна вправа «Сонечко»
Характеристика
героїнь казки. ( У дітей на партах промінці з характеристиками, вони
виходять до дошки та прикріпляють промінчики)
Пасербиця, Рідна дочка, Мачуха
Довідка:працелюбна,хитра,ледача,старанна,жорстока,бездушна,чуйна,
вдячна,нахабна,заздрісна,безкорислива,несправедлива,зла,гарна,жадібна,гидка, ввічлива,груба,доброзичлива,любить
свій дім.
6. Літературна гра «Плутанка»
У кожному
уривку знайди «зайве» речення, тобто взяте з іншої казки.
А) – Ох, витягни
мене, дівчино, витягни, бо згорю, я вже давно спікся!
- А де ж слуги?
- запитала королівна.
Б) Пішла бідна
дівчина до криниці, не знаючи, що й робити. І з великого
жалю й страху
стрибнула у криницю й знепритомніла.
- Що тобі треба, і
як ти опинився серед цього лісу?
В) – Це тобі за те,
що ти у всьому старанна була, - сказала стара і віддала їй
також починок, що
впав у колодязь. – Гляди тільки, не наближайся до замку.
Г) І прийшла
ледащиця додому, вся вкрита смолою, а півень, побачивши її,
злетів на цямрину і
загорлав:
Травка зеленіє, сонечко
блищить.
Ластівка з весною
вже до нас летить.
7.Фізхвилинка
Сильний вітер до
землі гне дерева молоді ( присідають)
А вони ростуть
міцніють ( встають)
Вгору
тягнуться, радіють( встають навшпиньки,
тягнуться руками вгору)
А діточки йшли,
йшли, йшли ( марширують)
Ф додому прийшли (
сідають за парти)
8. Інтерактивна вправа «Побудуй
своє припущення» закінчивши
речення.
Справжній читач
завжди розмірковує над прочитаним. Я
пропоную вам закінчити речення.
Якби мачуха була
доброю жінкою….
Якби пасербиця погано
працювала у пані Метелиці….
Якби Метелиця
захотіла залишити пасербицю у себе…
Ледащиця
розраховувала теж отримати винагороду, бо….
V. Закріплення знань, умінь та навичок
1.Інтерактивна вправа «Заморочки з бочки»
- Розкажи
про події які сталися в житті пасербиці?
- Як пасербиця ставилася до праці?
- Як пані Метелиця віддячила пасербиці за працю?
- Який
заробіток отримала ледащиця за свою роботу?
- Протиставлення явищ, понять, почуттів, думок,
характерів –це…..
2. Розв’язання проблемного питання
— Ми говоримо: «Казка братів
Грімм «Пані Метелиця» — і разом із тим:
«Пані Метелиця» — народна казка».
Чому так?
«Пані
Метелицю» дійсно склав німецький народ, але записали й обробили
казку німецькі вчені — брати Грімм.
2. Складання
сенкану.
–
хто з героїв вам сподобався найбільше?
Іменник Пасербиця
Два
прикметники Чуйна, добра
Три дієслова Старалася, працювала, сумувала
Узагальнююче речення Любить свій дім
Іменник синонім Героїня
3. Метод
«Мозковий штурм»
-
Дайте
визначення поняття антитеза?
-
Кого
протиставлено в казці «Паня Метелиця»
-
Чому ж для дочки та пасербиці одна й та сама
пригода завершилася зовсім по-різному?
VI. Підсумок
уроку
1.Вправа «Дерево сподівань»
Вчитель пропонує
учням відкрити стікери і назвати, що вони очікували від сьогоднішнього уроку та
сказати чи справдилися їхні сподівання. Якщо сподівання справдилися, то приклеїти
на дерево ще по одному чи по два листочки. віночок.
3.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
- Німецька
казка «Пані Метелиця» нагадує мені…
- Найкраще
читав (читала), (працював (працювала)) на уроці…
- Мені
здається, що ця казка….
VІІ. Оцінювання
VІIІ. Домашнє завдання
Вміти переказувати казку « Пані Метелиця», створити
ілюстрації
Коментарі
Дописати коментар